2023. 04. 26.

Transzferár szabályok változása 2023-ban

Az transzferárak meghatározása egyre inkább vitatott téma nem csak világszerte, hanem Szlovákiában is, ahol az adó ellenőrzések száma évente emelkedik ebben a területen. 

Szlovákiában a dokumentáció előkészítésének jelentősége növekedett a szlovák jogszabályok változása miatt, amelyek előírják, hogy nem csak külföldi függő személyek között kell dokumentációt vezetni, hanem hazai függő személyek között is.  

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha például két különböző szlovák vállalat ügyvezetője nem hajthat végre tranzakciókat a két vállalat között bármilyen összegben, hanem olyan áron, amelyet független személyek között egyeztek volna meg, különben büntetéssel fenyegethetik. 

Az ár meghatározásának folyamatát dokumentálni kell a vonatkozó jogszabályok által meghatározott mértékben. 

Szlovákia, mint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és EU tagállamaként követi az OECD transzferárak irányelveit.

Szlovákia csatlakozott az EU vitarendezési egyezményéhez, amelynek célja az olyan viták rendezése, amelyek két tagállam vállalkozásai között fellépő kettős adóztatás miatt merülnek fel az egyik tagállamban realizált bevételek növelése miatt.

A “független kapcsolat” elve azon a tényen alapul, hogy összehasonlítjuk a két függő személy között bármilyen kereskedelmi vagy pénzügyi tranzakció során megállapodott feltételeket olyan feltételekkel, amelyeket független személyek kötöttek volna meg hasonló kereskedelmi vagy pénzügyi tranzakciókban, hasonló körülmények között.

Az összehasonlítás során több tényezőt vesznek figyelembe, elsősorban a transzferált vagy szolgáltatott vagyoni tulajdon jellemzőit, amelyek többek között magukban foglalják a gyártást, összeszerelést, kutatást és fejlesztést, beszerzést és értékesítést, az üzleti kockázatokat és az üzleti tevékenység jellegét.